Acil Veteriner Aramanıza Gerek Bırakmayan Kurtarıcı Öneriler

ileDamla Durmuş

Acil Veteriner Aramanıza Gerek Bırakmayan Kurtarıcı Öneriler

Acil veteriner denince aklımıza hep ağır vakalar geliyor; ama bu durumlar evde bile başımıza gelebilir. Örneğin yaz aylarında en sık karşılaştığımız durumlardan biri yüksekten düşme vakaları. Hepimizin bildiği üzere kediler meraklı canlılardır. Hareket eden cisimler, kuşlar, kelebekler ve hatta sinekler bile kediler için tam bir oyun çağrısıdır. Ev ortamında baktığımız kedilerimizin dışarıdaki dünya da oldukça ilgisini çektiğinden, cam kenarında oturmaya bayılırlar. Keşke sadece oturup dışarıyı izleseler… Ama dışarıda dikkatlerini dağıtacak o kadar çok şey var ki. Hal böyle olunca da düşmeleri kaçınılmaz oluyor.

Kedimin Camdan Düşmemesi İçin Ne Yapabilirim?

Peki böyle bir durumla karşılaşmamak için neler yapabiliriz? Aslında çözümü o kadar basit ki. Tek yapmamız gereken camlarımıza sağlam bir sineklik taktırmak. Böylelikle kedimiz rahat rahat camın önünde oturabilir ve dışarıyı seyredebilir.

Kedi Sahiplerinin Doğru Bildiği Yanlışlar

Bazen şu tarz yorumlarla da karşılaşıyorum. “Bizim camlarımızda sineklik yok. Biz camı üstten çok az açıyoruz.”  Ama pencerenizin vasistas bölümünü açmanız da tehlikeli bir durum. Çünkü kediniz oradan da çıkmaya çalışabiliyor ve bu sırada sıkışıp kalabiliyor. Kedi besleyenlere söyleyebileceğim en önemi tavsiyelerden biri de bu sineklik ve vasistas bölümüne dikkat etmeleri.

Diyelim ki siz tüm bunları dikkate almadınız, “benim kedim hayatta aşağıya atlamaz” dediniz ve…

Eyvah kedim camdan düştü. Eyvah kedim balkondan düştü…

Kediniz Düşerse İlk Adres : Acil Veteriner

Peki şimdi ne yapacağız? En kısa süre içinde acil veteriner kliniğine gideceğiz. Bu gibi durumlar nedense gece ya da sabahın erken saatlerinde olduğundan o saatte açık acil veteriner aramaya başlayacağız. Şanslıysanız sürekli gittiğiniz klinik acil veteriner hizmeti veriyordur. Vermiyor ise o zaman en yakın acil veterinere koşmalısınız. Yüksekten düşmelerde iç kanama riski fazla olduğundan en kısa sürede hastaya müdahale edilmesi çok önemlidir. Unutmayalım ki; erken müdahale hayat kurtarır.

Benden size ufak bir tavsiye; kedinizi güvenle teslim ettiğiniz kliniğinizin 7/24 açık acil veteriner kliniği olmasına özen gösterin derim.


Yazar hakkında

Damla Durmuş author

    Bir cevap yazın